Stosunki miedzynarodowe nowa era

Kontakty międzynarodowe są bardzo powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w powierzchniach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, zaś nie po kilku miesiącach, jak wtedy bywało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i związać się bezpośrednio. Drogę na inny koniec świata nie ma już lat, ale wystarczy jedynie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo innych propozycji współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się większe i dostępniejsze, a co wewnątrz tym idzie - i wiele częstsze. Obecnie bez problemu można uzyskać się na nowy kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa kultura i kolejne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot i ważna wylądować w Azji, w Afryce lub na tropikalnej wyspie. Zmienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po wykonaniu strefy Schengen zniesiono większość możliwości w Zgody Europejskiej i wszelki jej człowiek może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która potrzebuje pozyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na przyjęciu odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie właściwe są w ostatnim przykładu tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zdobyć rynki międzynarodowe, bezpośrednio przychodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w własnej fabryce przebiegnie znacznie zdecydowanie w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na poziomie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To drogie w wielkich negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zdecydować na osiągnięciu transakcji.