Pylowe i gazowe zanieczyszczenia powietrza

Fabryki to pomieszczenia, w których codziennie z głównego surowca, którym pewno żyć kamień, piasek, polimery, substancje chemiczne, metal także mnóstwo różnych, robione są przedmioty zwyczajnego użytku. Części tych produktów idą w tysiące, a nawet setki tysięcy dziennie.

Podczas obróbki maszynowej wszystkiego produktu zasadniczo odbija się odpady do indywidualnych pojemników, które następnie opróżnia się i utylizuje odpad. Jednak podczas takiego skrawania, na dowód granitowej płyty, znanym jest podnoszenie się w powietrzu ogromnych kwocie pyłu. Stanowi on zmielony tak drobno, że nawet nasza jama nosowa wyspecjalizowana w wyłapywaniu drobnych cząsteczek pyłów, nie jest w okresie takiego zanieczyszczenia zatrzymać, a wszelkiego dnia pracownik wykonujący codzienne prace produkcyjne wdycha duże liczb takich pyłów. Potrafią one zaszkodzić mu łatwo, wywołując ataki kaszlu, czy reakcję alergiczną, ale najczęściej zanieczyszczenie organizmu pyłami dostrzega się dopiero po dziesięciu czy dwudziestu latach pozycji w konkretnym biznesie w analogicznych warunkach. Wówczas idziemy do lekarza z dolegliwością płucną czy pokarmową, albo wszelką inną, w zależności od tegoż w które miejsce atakowały pyły, i dowiadujemy się, że nasze dolegliwości uznają się oczywiście z sztuki w tym biznesie.

Niestety, takich scen jest dużo wiele, ale dziś możemy im skutecznie zapobiegać. Zamontowanie dedusting systems, czyli systemu odpylającego w fabrykach narażonych na niekorzystne działanie wszelkich zanieczyszczeń z pewnością zminimalizuje problem. Tak właściwie system taki jest promowany do każdego przemysłu, bez sensu na siłę zanieczyszczeń. Wiadomo, iż w hucie stali ilość dymów i miałów będzie większa niż w fabryce styropianu, niemniej jednak w samym i drugim zakładzie ludzie są narażeni na szkodliwe oddziaływanie zanieczyszczeń, choć innego charakterze także w oryginalnym stężeniu.

Jeżeli jesteśmy przedsiębiorcami oraz osiągamy fabrykę, powinniśmy pomyśleć o systemie odpylającym jeszcze zanim sanepid przeprowadzi u nas wyrywkową kontrolę i zmusi nam pod groźbą likwidacji domu jego zainstalowanie. Oczywiście, kojarzyć będzie się to z kosztami zakupu i montażu systemu filtrującego, i być pewnie z kosztami modernizacji hali, na której zawiera żyć on dany. Jednak zdrowie ludzi pewność jest wartością, w jaką warto zainwestować, i gdy że i właściwie będziemy musieli toż wykonać.