Kto musi miec kase fiskalna i dlaczego

Jeżeli rozpoczynają Państwo swoją działalność gospodarczą to warto dokładnie sprawdzić, czy nie musicie kupić kasy fiskalnej posnet neo i używać jej na co dzień w swojej pracy. Polskie przepisy bardzo dokładnie i wyraźnie informują nas kto musi mieć kasę fiskalną i kto musi wystawiać paragony.

Obowiązek posiadania kasy

zarządzanie procesamiDMS - systemy zarządzania dokumentami (Document management system) | Systemy ERP | POLKAS

W 2015 roku w naszym kraju bardzo znacząco spadała liczba podatników, którzy uprawnieni byli do skorzystanie ze specjalnych zwolnień z obowiązku posiadania kas fiskalnych. Oczywiście oznacza to, że kasa fiskalna staje się z dnia na dzień koniecznością dla coraz szerszego grona obywateli.

Zgodnie z najnowszymi przepisami ustawy o VAT wszyscy podatnicy w naszym kraju mają obowiązek stosowania kas fiskalnych przy sprzedaży na rzecz osób fizycznych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Podatnicy mają również obowiązek stosowania kas fiskalnych w przypadku rejestrowania sprzedaży na rzecz rolników ryczałtowych. W kasy fiskalne muszą wyposażyć się wyłącznie ci podatnicy, których dochód roczny przekracza 20 000 zł.

posnet neo

źródło: http://www.polkas.pl/pliki/sklep/produkty_d/kasa_fiskalna_posnet_neo.jpg

Warsztaty samochodowe

Warto wspomnieć również i o tym, że warsztaty samochodowe nie muszą posiadać kas fiskalnych jeżeli sprzedawane przez nich produkty są montowane bezpośrednio przez nich w samochodach. W takich okolicznościach warsztaty samochodowe świadczą usługę, a nie sprzedają określone towary. Urzędy skarbowe zaznaczają również, aby w takim przypadku na wystawianych fakturach za usługę naprawy, nie wprowadzać montowanych części,. Wyszczególnienie tych produktów może utrudnić uzyskanie prawa do zwolnienia z konieczności posiadania kas fiskalnych.

Kto jest zwolniony?

W naszym kraju z kas fiskalnych zwolnieni są również sprzedawcy energii elektrycznej oraz firmy, które świadczą usługi telekomunikacyjne, ubezpieczeniowe oraz finansowe. Ze zwolnienia mogą skorzystać również firmy, które świadczą usługi związane bezpośrednio z obsługą rynku nieruchomości. Pamiętać należy również i o tym, że z kas fiskalnych nie muszą korzystać również firmy oferujące sprzedaż wysyłkową. Dzieje się tak, dlatego, że płatność następuje zawsze na rachunek bankowy. Ze zwolnień dotyczącego obrotu do 20 000 zł nie mogą korzystać już taksówkarze oraz inne przedsiębiorstwa, które świadczą usługi przewozu pasażerskiego.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl