Erotomania seksoholizm

Seksoholizm to związanie od seksu - choroba, pokazująca się kompulsywnymi zachowaniami o podłożu seksualnym.

Prof. Lew Starowicz definiuje zjawisko jako: "stan patologicznego nasilenia erotycznych zaangażowań i pracy seksualnej, w jaki te sprawy dominują nad innymi, mając o sensie życia". Ukazuje się na przeróżne rodzaje - licznymi zdradami, natręctwami seksualnymi, masturbacją, zainteresowaniem pornografią.

Z wskazówki na będącą w minionych latach swobodę seksualną, rodzaj mody i przystania na inne zachowania seksualne problem potrafi istnieć bagatelizowany lub niedostrzegany. Osoba, która boryka się spośród ostatnim faktem trafia na mur niezrozumienia, budzi politowanie, jest narażona na kpiny otoczenia.

Osoba uzależniona ciągle poszukuje nowych doznań seksualnych - w różnych kondycjach i organizacjach. Seksoholik wówczas nie koniecznie stereotypowy macho, jednak taki obraz jawi się w głowach dużo kobiet. Przeciwnie, istnieje teoria, że u podłoża tych stanowisk leży stała chęć podniesienia samooceny. Seksoholicy to role mocno niedowartościowane, zakompleksione, często nieśmiałe. Stale poszukują potwierdzenia własnej atrakcyjności. Seks jest sposobem na podniesienie ego, rozładowania negatywnych emocji, napięć takich jak lęk i stres.

Do wzroście grypy mogą przyczynić się również wzorce wyniesione z domu rodzinnego - bywa, że dysfunkcyjnego i patologicznego.

Seksoholizm jest chorobą, jaka planuje zły pomysł na drugie sfery życia osoby uzależnionej, częstokroć boleśnie dotyka bliskich. Liczne zdrady, kłamstwa, brak zaufania mogą doprowadzić do konfliktu i rozpadu stałego związku.

Choroba niewątpliwie wymaga leczenia, psychoterapii. Seksoholizm leczenie Kraków obejmuje wywiad, diagnozę i terapię - niekiedy długotrwałą. Końcem jest zmiana postrzegania sfery seksualnej, zmiana myślenia, tak żeby akt seksualny nie był jedynie materiałem do spełnienia atawistycznego popędu, lecz także zabarwionym emocjonalnie dowodem oddania.