Badanie nasienia florianska

Badanie płodności u mężczyzn polega przede ludziom na poszukiwaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest obowiązkowym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które płyną z wnętrz i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem badania są więc plemniki.

Kiedy powinno odbyć się badanie?Badanie to powinno się wykonać w okresie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez względu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je zakończyć również po drugiego rodzaju obrazach w przestrzeni krocza i po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed podejściem do badania muszą stać osiągnięte określone standardy. Negatywnie na skutek mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi okres abstynencji płciowej (próbka powinna stać przyjęta w stanie 2-7 dni z stosunku), przebyte choroby (szczególnie te, którym towarzyszyła podwyższona temperatura), a i nadużywanie alkoholu. Próbka do badania powinna też zostać oddana w kompetentny sposób.Badanie nasienia liczy na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich energia i ruchliwość). Dodatkowo ujawnia się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem podawane są też inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW diagnostyce niepłodności u mężczyzn wykorzystuje się także różnego rodzaju badania hormonalne. Sprawdza się m.in. poziom wolnego i całego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności potrafią być także wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Sprawdza się to badania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Stanowi to tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Nazywa ono pomoc zbierania się przeciwciał z plemnikiem. Wymaga żyć ich naprawdę znacznie dużo, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności często są i nowego rodzaju infekcje. W punkcie ich usunięcia robione są badania mikrobiologiczne.